اخبار سازمان حسابرسی

ارائه گزارش مدیر عامل سازمان حسابرسی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نشست 25 آذر 1399 این کمیسیون را تشریح کرد
  

 دکتر موسی بزرگ اصل مدیر عامل سازمان حسابرسی عصر روز گذشته گزارش خود را به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به نشست سهشنبه 25 آذر این کمیسیون، گفت: جلسه کمیسیون اصل 90 برای بررسی طرز کار و مسائل مرتبط با سازمان حسابرسی با حضور دکتر موسی بزرگ اصل مدیر عامل سازمان حسابرسی برگزار شد.

وی ادامه داد: در ابتدای این جلسه مدیرعامل سازمان حسابرسی کل کشور گزارشی از اهداف و وظایف مندرج در اساسنامه قانونی سازمان را ارائه کرد. بر اساس این گزارش مهم‌ترین اهداف این مجموعه، حسابرسی و بازرسی قانونی شرکت‌ها، تدوین اصول و ضوابط حسابداری و حسابرسی، و خدمات مالی و مشاوره‌ای به دولت عنوان شد.

نماینده مردم تهران در مجلس بیان کرد:استقلال به عنوان مهم‌ترین مسئله حسابرسان در این جلسه بیان شد، در واقع وظایف حسابرسی مستقل بوده و اعضای هیأت عالی نظارت، بر حفظ این استقلال نظارت می کند. در این زمینه مقام معظم رهبری نیز دستوری داشتند و تاکید کردند که سازمان حسابرسی کل کشور پس از اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی (خصوصی سازی) بر وظایفش بماند؛ و در ضمن این سازمان، تقویت شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار داشت: از مهم‌ترین اتفاقاتی که در سال‌های گذشته در حوزه حسابرسی رخ داده این است که تا سال 1372، حسابرسی شرکت‌های دولتی توسط سازمان حسابرسی انجام می گرفت؛ اما از سال 1380 به بعد که جامعه حسابداران شکل گرفت، میزان حسابرسی سازمان از 2000 شرکت در سال 1380 به 680 شرکت در سال 1398 تقلیل پیدا کرد. در واقع حسابرسی باقی شرکت‌ها توسط بخش خصوصی انجام شد؛ به نظر می رسد که این رخ داد برخلاف دستور رهبری معظم انقلاب است.

خضریان، تأکید کرد: یکی از نکات قابل توجه این است که در حال حاضر حسابرسی تمام شهرداری‌های کشور و تمام دانشگاه‌های دولتی توسط حسابرسان بخش خصوصی انجام می‌شود، این نهادها اموال عمومی کشور هستند؛ و این اتفاق نشان دهنده آن خواهد بود که شفافیت مالی در این حوزه‌ها با چالش جدی مواجه است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به این شرایط برای حفظ منابع مالی بیت‌المال و همچنین صیانت از اموال عمومی در جلسه کمیسیون اصل 90 تأکید شد باید نسبت به بررسی وضعیت موجود برای اصلاح حوزه قانونی و نظارتی کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی انجام شود، و گزارش آن برای بررسی نهایی به صحن کمیسیون ارجاع شود.

تاریخ خبر : 1399/09/26
تعداد مشاهده این خبر : 745